Junior Stress & Spółka

Nieodkryte oblicze Chłapowa

Chłapowo to nadbałtycka perełka, której uroda zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Wieś leży w województwie pomorskim, a administracyjnie podlega pod powiat pucki oraz Gminę Władysławowo. Chłapowo ulokowane jest pomiędzy miastem Władysławowo a Jastrzębią Górą, dawniej stanowiło część Władysławowa. Oddzielenie się Chłapowa od miasta nastąpiło kilka lat temu, ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że wieś jest bardzo kameralna, a co za tym idzie niezwykle cenna dla poszukiwaczy ciszy i spokoju nad Morzem Bałtyckim. Minusem jest konieczność zdobywania silnej pozycji na turystycznej mapie Polski, ale to nie powinno być trudne, bo Chłapowo ma to szczęście, że znajduje się na wybrzeżu klifowym oraz na obszarze Rezerwatu Przyrody Dolina Chłapowska, będącego częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Nikogo nie powinno dziwić to, że teren współczesnego Chłapowa cieszył się zainteresowaniem ludzi od epoki neolitu. Okolica ta była dobra do życia przez tysiąclecia, a dowodzą temu liczne znaleziska archeologiczne, chociażby groby skrzynkowe z epoki żelaza lub bursztynowa biżuteria i przedmioty użytkowe sprzed naszej ery. Wieś Klappow powstała w XIV wieku, ale została doceniona dopiero w XVIII wieku, w tym czasie nastała moda na wypoczynek nad morzem w celach zdrowotnych. Chłapowo było lubiane szczególnie w latach międzywojennych, zwłaszcza przez mieszkańców Warszawy. Ciekawostką jest, że w Chłapowie przed nastaniem turystycznego boomu znajdowała się kopalnia węgla brunatnego [więcej informacji tu: ➺węgiel brunatny], a współcześnie można mówić o niewykorzystanych złożach soli kamiennej i potasowo-magnezowej. Tak więc potencjał wsi nie został jeszcze do końca odkryty i wykorzystany w pełnym zakresie, zaletą tego stanu rzeczy jest to, że ma się tutaj do czynienia z dziewiczą przyrodą, której ręka ludzka nie ma prawa tknąć.

Co robić w Chłapowie? Plaża, klify i Wąwóz Chłapowski to Chłapowskie turystyczne trio, które zawiera w sobie magię – potrafi tak ludzi zaczarować, że nie wyobrażają sobie oni letnich wakacji gdzie indziej. Lokalna baza noclegowa [więcej informacji tu: ➺dostępne noclegi Chłapowo] powoli się rozwija, trzeba dać wsi czas na przejście z osady rolniczo-rybackiej na wieś typowo wczasowo-wypoczynkową. W Chłapowie można odnaleźć sposób na głęboki relaks lub można też wieś potraktować jako bazę wypadową do zwiedzania zabytków znajdujących się nad polskim morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top