Junior Stress & Spółka

Pałace w Wieliczce

Wieliczka jest miastem, które słynie z wielu wyjątkowych zabytków. Turyści odwiedzają przede wszystkim Kopalnię Soli, ale także Zamek Żupny i liczne kościoły, w tym także drewniane. Oprócz tego Wieliczka słynie także z licznych pałaców. Postaramy się przedstawić te, które szczególnie warto zobaczyć.

Jednym z najważniejszych pałaców jest Pałac Konopków, który powstał pod koniec osiemnastego wieku. Bracia Konopkowie sprzedali go jednak Austriakom, którym służył jako jeden z budynków kopalni. W powojennej Polsce znajdowała się tam biblioteka. Obecnie zaś budynek jest siedzibą oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Kolejnym jest neoklasyczny Pałac Przychockich. Wybudowano go na fundamentach ratusza w osiemnastym wieku. Kiedyś swoją siedzibę miało tam gimnazjum, obecnie zaś Zespół Szkół Zawodowych.

Oprócz pałaców warto także zobaczyć tak zwaną Sztygarówkę, wybudowaną w neogotyckim stylu pod koniec dziewiętnastego wieku, z okazji pięćdziesiątej rocznicy objęcia cesarskiego tronu przez Franciszka Józefa I. Sztygarówka jest teraz siedzibą Starostwa Powiatowego, ale w środku nadal podziwiać można zabytkową aulę.

Kolejnymi punktami naszego zwiedzania Wieliczki mogą być żydowskie synagogi. Najstarsza z nich to Stara Synagoga w Wieliczce, która została w dużym stopniu zniszczona podczas II wojny światowej. Pod koniec XX wieku przeprowadzono jej remont, ale niestety nadal możemy podziwiać ją jedynie z zewnątrz. Tuż obok znajduje się żydowska modlitewnia, która została wybudowana w XIX wieku dla kobiet. Niestety i ona została zniszczona przez hitlerowców.

Kolejną synagogą jest tak zwana Synagoga w Wieliczce, ale i ona nie służy już do celów religijnych. Obecnie znajdują się tu siedziby prywatnych firm.

W niektórych pałacach możemy wynająć noclegi [Wieliczka ➛ meteor]. Taka baza noclegowa znajduje się nie tylko w centrum Wieliczki, ale i kilka kilometrów dalej. Wieliczka to miasto, które słynie z bardzo różnorodnych zabytków. Wielbiciele baśniowych klimatów mogą podziwiać piękne pałace. Warto także przejść się żydowskimi uliczkami i zobaczyć z zewnątrz, jak wyglądały synagogi. Nie w każdej miejscowości mamy taką możliwość, nie powinno się więc marnować takiej okazji. Wieliczka jest w stanie zauroczyć każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Jest to miasto, do którego chętnie się powraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top