Junior Stress & Spółka

Rabka-Zdrój czyli miasto uzdrowiskowe

Miasto Rabka-Zdrój figuruje już od ponad stu lat jako miejscowość uzdrowiskowa. Znajdują się tam liczne sanatoria, szpitale lecznicze i wiele innych miejsc związanych z uzdrowiskiem. Dla turystów planujących dłuższy pobyt w tym uroczym miejscu dobrym pomysłem jest przejrzenie spisu bazy wypoczynkowej w Rabce (). Zatrzymanie się na chwilę pozwoli odetchnąć od codziennych spraw.

W Rabce-Zdroju znajduje się między innymi Park Zdrojowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Zdrojowy_w_Rabce-Zdroju). Jest to wyjątkowe miejsce, a jego historia sięga drugiej połowy XIX wieku. Jest to ogromne miejsce o powierzchni około 30 hektarów w samym centrum uzdrowiska. W 2011 roku przeprowadzona rewitalizację parku, w wyniku której został on podzielony na dwie części o dwóch charakterach.

Część zachodnia inaczej zwana słoneczną jest strefą wypoczynkową i reprezentacyjną. Jest tam bardzo pięknie, znajduje się tu 10 ogrodów tematycznych z przepiękną roślinnością: ogrody różane, skalne, pnącza i wrzosowisko. Bardzo długie alejki zachęcają do spacerowania i poświęcenia mnóstwa czasu na odpoczynek w parku. Możemy tam zażyć również kąpieli słonecznych. W tej części parku znajdują się również: tężnia solankowa, place zabaw, kawiarnia oraz korty tenisowe.

Wschodnia część parku to strefa cienia o charakterze refleksyjnym. Atmosfera tej części parku nawiązuje do parku angielskiego. Bardzo długie alejki poprowadzone po liniach prostych wzdłuż krzewów i bardzo wysokich drzew znakomicie oddają atmosferę parku angielskiego. Po parku biegają oswojone wiewiórki, co jest ogromną atrakcją szczególnie dla dzieci. Wiewiórki nie boją się ludzi, a niektóre nawet podchodzą bliżej i częstują się smakołykami z ręki.

Jednak park to nie tylko bierny wypoczynek. Znajduje się tu sportowa ścieżka zdrowia z zespołem urządzeń sportowych, siłownia pod gołym niebem, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, trial park oraz skate park.

W samym centrum parku znajduje się altana „Pod Grzybkiem”, w której odbywa się wiele wydarzeń artystycznych. W pobliżu drewnianej altany znajdują się cztery rzeźby z dolomitu wykonane przez czterech rzeźbiarzy podczas I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Baśnie z Gór”. W 200. urodziny Juliana Zubrzyckiego – założyciela uzdrowiska w Rabce-Zdroju odsłonięto popiersie, które znajduje się przy fontannie „Nerka” w parku. Na granicy parku znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Jest on ulokowany blisko willi „Pod trzema różami”. Jak widać w tym parku można znakomicie spędzić dzień.

One thought on “Rabka-Zdrój czyli miasto uzdrowiskowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top