Junior Stress & Spółka

Turystyczne zakątki Malborka

Obecnie Malbork jest jednym z miast, które turyści bardzo chętnie odwiedzają. Jako miejsce do spędzania wakacji i urlopów, oferuje szereg sprawdzonych miejsc, dlatego wakacyjne noclegi  warto zarezerwować już dziś (Malbork – noclegi). Malbork przyciąga turystów zabytkami, a także innymi atrakcjami łączącymi w sobie pasję do historii oraz relaks. Nawiązując do zabytków, do najsłynniejszych z nich należy Zamek Krzyżacki wybudowany w XIII wieku. Zamek składa się z trzech części. Pierwszą jest Zamek Wysoki, drugą jest Zamek Średni, a trzecią Niski, nazywany Przedzamczem. Drugim zabytkiem, który jest rozpoznawalny są mury obronne wraz z bramami wjazdowymi. Mury obronne początkowo były zbyt niskie, żeby spełniać swoje funkcje i zostały podwyższone w XIV wieku. Obecnie można oglądać ich pozostałości.

Jak było dawniej?
Jako miasto Malbork funkcjonuje od 1286 roku, kiedy to osada Marienburg uzyskała chełmińskie prawa miejskie. Osada Marienburg powstała kiedy Krzyżacy zaczęli budować zamek w 1267 roku. Mogli go wybudować, ponieważ dostali tę ziemię w prezencie od Sambora, który był bratem księcia Świętopełka. Budowa zamku była impulsem dla okolicznych mieszkańców, żeby zjednoczyć się w jedną osadę. Tak powstało miasto Marienburg, późniejszy Malbork, które było stolicą Państwa Zakonnego, a zamek był siedzibą Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Krzyżacy władali miastem do 1457 roku. Natomiast w roku 1466, Malbork wrócił do Rzeczpospolitej i był stolicą województwa malborskiego.

Co oprócz zabytków?
W Malborku działa Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, a także Klub Bazy Lotnictwa Taktycznego. Są to atrakcje, które nie są już bezpośrednio związane z historią i zabytkami. Malbork organizuje też festiwale i imprezy, które są zachętą do aktywności dla turystów i mieszkańców miasta. Do takich imprez zalicza się z pewnością Festiwal pod tytułem Boże Narodzenie w Sztuce, Malborskie Spotkanie Teatralne i wiele innych, które są mniej lub bardziej ukierunkowane na historię miasta. Typowo historyczne imprezy to Oblężenie Malborka, które odbywają się co roku w lipcu. Podczas tych obchodów organizowane są turnieje rycerskie, pokazy i konkursy na terenie zamku. Malbork ma wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć, a na ich zwiedzenie potrzeba na pewno kilku dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top