Junior Stress & Spółka

Z czego słyną Rowy?

Rowy to maleńka osada rybacka, położona w przepięknym sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, rozpinającego się pomiędzy Łebą a Niziną Gardneńsko – Łebską. Miejscowość jest uznawana za kameralną, dlatego też cieszy się popularnością wśród turystów poszukujących spokoju i ciszy. Nie jest wiadome czy nie przekształci się w topowy kurort – miesięcznik „Wprost” określił Rowy mianem „Polskiej Riwiery”.

Wakacje nad Bałtykiem

Jeśli chodzi o Rowy, to ich położenie nad otwartym morzem i wśród lasów sosnowych ma ogromny wpływ na wytwarzanie się mikroklimatu, który służy znakomitemu wypoczynkowi. Nie jest żadną tajemnicą, że Bałtyk ma silne właściwości regenerujące ludzki organizm – zarówno w sferze psychiki jak i ciała. Można też zauważyć, że ludzie wracający z wakacji nad Bałtykiem są jacyś odmienieni – ta zmiana jest bardzo pozytywna, a ma związek z bijącym od nich nieuchwytnym pięknem i energią. Plaża w Rowach kusi wypoczynkiem biernym – normą jest, że pierwsze dni ludzie najchętniej spędzają na kąpielach morskich i słonecznych. Jakieś dwa kilometry od „plaży tekstylnej” znajduje się plaża dla naturystów, oznaczona tabliczką „Naga plaża”. Właśnie z tej „nagiej plaży” Rowy słynną najbardziej, chociaż mogą też być dumne z bliskości do klifów o wysokości około trzydziestu metrów, które swoją urodą potrafią zahipnotyzować wielu ludzi.

Atrakcje w Rowach i okolicy

W osadzie znajduje się kościół w stylu neoromańskim, który powstał w I połowie XIX wieku. Swój unikatowy wygląd zawdzięcza ciosanym głazom, które pochodzą z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno. Do kompleksu świątynnego przynależy także drewniana dzwonnica. Legenda o świątyni wyraźnie wskazuje, że za jej powstaniem stoi nikt inny jak sam diabeł. Ponoć pastor z Gardny Wielkiej zawarł pakt z diabłem – chodziło o ułatwienie przedostania się do Rowów. Diabelska pomoc polegała na wybudowaniu grobli przez jezioro, która miała ułatwić pastorowi drogę do osady rybackiej. Pastor wystraszył się jednak paktu, a jego żona przechytrzyła diabła prowokując wcześniejsze pianie koguta. Diabeł porzucił swą robotę i stąd wzięła się Kamienna Wyspa.

Baza noclegowa w Rowach

Noclegi w Rowach potrafią zaspokoić oczekiwania wszystkich osób chętnych na przebywanie w tym urokliwym nadmorskim letnisku (meteor-turystyka.pl). Należy jednak postarać się o skuteczną rezerwację – miejscowość zyskuje coraz większą popularność i może pojawić się problem z noclegiem, jeśli przyjedzie się „w ciemno”.

One thought on “Z czego słyną Rowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top