Junior Stress & Spółka

Zwardoń i Fort Wędrowiec, Westerplatte południa

Dzisiejszy tekst poświęcony będzie miejscu szczególnemu, które, mimo że przez wielu zapomniane, powinno wrócić do łask. Wielu z Was pewnie nie ma pojęcia, o czym tutaj mowa, ale nic straconego. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu poniższego wpisu zmieni się choć trochę Wasze rozumowanie, a może nawet zechcecie odwiedzić miejsce, o którym dzisiaj porozmawiamy. Oczywiście, jeśli nie — również nic straconego. Dla nas liczy się to, że na moment pochyliliście się nad tym tekstem i może w przyszłości przy okazji jakiegoś urlopu zajrzycie w to miejsce.

Tekst poświęcony będzie Fortowi Wędrowiec, który odegrał podobną rolę co Westerplatte, choć nie identyczną. W czasie trwania kampanii wrześniowej (do zobaczenia: Wikipedia) był on miejscem, w którym niewielkie polskie oddziały broniły się przed natarciem nieprzyjaciół. Podobieństwo tkwi w czasie obrony, która rozpoczęła się tutaj pierwszego września tysiąc dziewięćset trzydziestego roku i trwała trzy dni. Dla wielu z nas to mało, ale nie rozpatrujmy tego w kontekście dni pracy czy urlopu, lecz wielkiego poświęcenia i heroicznej walki. Armia Wermachtu była tak wieka i dobrze wyposażona, że powinna poradzić sobie z przejęciem tego fortu w ciągu kilku godzin. Tak się jednak nie stało, dzielni polscy żołnierze do upadłego bronili tego miejsca, które było i jest idealnym punktem obserwacyjnym. Można z niego było zarządzać wieloma oddziałami, ponieważ lokalizacja na naturalnym wzniesieniu była wygodna, a przede wszystkim bezpieczna. Był to więc główny powód natychmiastowego ataku na tę lokalizację, Niemcom zależało na szybkiej wojnie, która nieoczekiwanie przerodziła się w drugą wojnę światową. Szkoda tylko, że to nie w naszej sprawie dołączyły się sojusznicze nam państwa, lecz w strachu o własną suwerenność.

Oczywiście jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego obiektu, powinniśmy zadbać o odpowiedni nocleg. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w pobliskim Zwardoniu, który posiada naprawdę rozbudowaną i zmodernizowaną bazę noclegową (do sprawdzenia tutaj: Zwardoń / meteor), która zadowoli każdego. Resumując, Fort Wędrowiec, przez wielu nazywany Westerplatte Południa jest miejscem, które w pierwszych chwilach wojny broniło się przed nadciągającą z kilku stron armią Wermachtu, której nie bez walki udało się zdobyć tę ważną twierdzę, z której można było zarządzać frontem na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top